1. HABERLER

  2. AKADEMİK

  3. Uludağ Üniversitesi’nde Vicdan Yaralayan Atamalar İddiası
Uludağ Üniversitesi’nde Vicdan Yaralayan Atamalar İddiası

Uludağ Üniversitesi’nde Vicdan Yaralayan Atamalar İddiası

Eğitim-Bir-Sen Bursa 2 Nolu Şube Başkanı Erkan Suveydas, Bursa Uludağ Üniversitesi'nde son dönemde yaşanan bazı atamalara ilişkin açıklamalarda bulundu.

A+A-

Eğitim-Bir-Sen Bursa 2 Nolu Şube Başkanı Erkan Suveydas, Bursa Uludağ Üniversitesi'nde son dönemde yaşanan bazı atamalara ilişkin açıklamalarda bulundu.

İşte o açıklamalar:

Bursa Uludağ Üniversitesi’nde son dönemde yaşanan; üniversitemiz çalışma barışı ve huzurunu hiçe sayan atamalar ve görevlendirmeler, kamu vicdanını derinden yaralamaktadır. Kurumumuza yıllarını vermiş, liyakat ve ehliyet sahibi tecrübeli çalışanlar bir kenara itilmekte, hor görülmektedir.

Bu atamalar; Adalet, Liyakat ve Hakkaniyetten uzaktır.

Üniversitemiz birimlerinde görevlendirilen ve yıllardır üstlenmiş oldukları görevleri layığı ile fedakârca yürüten birçok fakülte, meslek yüksekokulu, enstitü sekreteri ile daire başkanı ve şube müdür vekili çalışanlarımızın en ciddi problemi olan “vekâlet” sorununun çözülmesi beklenirken; hülle ihtiva eden, hangi ilişki ağı ve hangi minval üzere gerçekleştiği belli olmayan atamalar yapılmaktadır.

Geldikleri kurumda memur iken, kurumsal tecrübe ve atandıkları görevleri ile ilgili kişisel birikimi olmadan üniversitemiz fakülte, meslek yüksekokul ve enstitü sekreteri olan bu kişiler, ehliyet sahibi olmadan kariyer sahibi olmaktadırlar.

Yapılan bu atama ve görevlendirmelerle mevcut üniversite çalışanlarının ise ufku karartılmakta, emekleri hor görülmekte ve şahsen rencide edilmektedirler. Geleceğe yönelik kariyer planları yapamayan çalışanlar idari bir kısır döngünün içine hapsolmaktadırlar.

Akademik ilan ve alımlarda bölüm, dekanlık ya da müdürlük görüşlerine önem verilmemektedir. Anabilim dallarına farklı alanlardan görevlendirmeler yapılmakta, ihtiyacı olan bölümlere öğretim üyesi alınmadığı için bölümlerin kapanmasına ya da bölümlere öğrenci alınamamasına sebep olunmaktadır. Akademik birimlerde “dış besleme” olarak adlandırılan akademisyen atamaları ile üniversitemizin genç, yetişmiş ve nitelikli akademik birikimi görmezden gelinmekte, heba edilmektedir.

Dikkatle incelendiğinde, üniversitemizde yapılan atamalar ve görevlendirmeler ile kurumum hangi eksikliğinin giderildiği, hangi sorununa çare bulunduğu asla anlaşılamamaktadır.

Şüphesiz ki, rektörlük makamı atamalar ve görevlendirmeler konusunda yetki sahibidir. Ancak bu yetkinin kullanımı kariyer, liyakat ve adalet ilkelerine uygun olmalıdır.

Aksi halde yetki kullanılmış olur ama asla hak ve adalet yerini bulmuş olamaz!

Üniversitemiz, personel rejiminin temellerini; liyakat ve kariyer ilkelerine bağlı kalarak değerlendirmelidir. Hakkın ve adaletin, tüm çalışanları kuşatacak şekilde tesis edilmesini sağlamak ve uygulamak üniversite yönetiminin en asli hedefi olmalıdır.

Üniversitemizin geleceğinin inşası ancak bu hedeflerle mümkündür.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 Erkan Suveydas

Eğitim-Bir-Sen Bursa 2 Nolu Şube Başkanı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.