1. YAZARLAR

  2. Hakan METİN

  3. Yönetici Atamaları, Standartlar
Hakan METİN

Hakan METİN

türkiyeeğitim
Yazarın Tüm Yazıları >

Yönetici Atamaları, Standartlar

A+A-

Okul müdürlüklerine  ve müdür yardımcılıklarına atamada sınav yolu açılarak adaletsiz uygulamaların azalması önemli ölçüde gerçekleştirilmiştir.

Fakat yönetici atama yönetmeliği bir başlangıç olmalı ve mutlaka devamı getirilmelidir. Milli Eğitim Bakanlığı Görevde Yükselme Yönetmeliği de bir an önce yeniden düzenlenmelidir.

Hükümetlerin belirledikleri politikaları uygulayabilmeleri açısından il milli eğitim müdürlüklerinin siyasi iktidarlar tarafından belirlenmesi kimseyi rahatsız etmemelidir. Çünkü belirlenen eğitim politikalarının başarısı ya da başarısızlığını halk değerlendirecektir.

Fakat Milli Eğitim Bakanlığı'ndaki şube müdürlükleri ve ilçe milli eğitim müdürlükleri atamaları ve görevlendirmeleri siyasi iktidarın çok uzağında olması gereken makamlardır. Bu makamlar zaten siyasi iktidarların uygulayıcı makamlarıdır. Bu kadar alt düzeydeki makamların atama ve görevlendirmelerine müdahil olmak toplum içerisindeki siyasete bakışı da olumsuz etkilemektedir. Milletvekilleri ve diğer siyasetçilerin bu makamların atama ve görevlendirmeleri ile ilgili konulardan çok daha önemli sorunlara kafa yormaları gerekmektedir.

 Bu nedenle şube müdürlükleri ve ilçe milli eğitim müdürlükleri için de  belirli standartlar getirilmelidir. Bu standartlar sınav tabanlı olmalıdır. Aynı ilçede görev yapan eğitim çevresini bilen eğitim yöneticilerine öncelikler tanınmalıdır.

İlçe milli eğitim müdürlükleri için ilçe içerisinde görev yapan okul müdürleri ve şube müdürleri arasında sınav tabanlı bir seçim süreci belirlenmelidir.

Merkez teşkilatına yapılacak şube müdürlüğü atamaları içinse; daha önce taşra teşkilatında görev yapan şube müdürleri arasından yapılacak sınav tabanlı bir seçim süreci belirlenmelidir.

Yanlı standartların belirlenmesi başarısızlığı ateşler. En çok ödülü olanın şube müdürü ya da  ilçe milli eğitim müdürü olacağı bir seçim süreci adaletsizliği pekiştirmekten öte geçmez. İktidarlar sürekli değişir ama torpilli atamalar hiç değişmez. Torpilli atamalar değişmezse de kurumlara çalışma barışı gelmez. Bu durumdan en çok olumsuz etkilenecek olansa sevgili öğrencilerimiz olur.

Önceki ve Sonraki Yazılar