1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KAMU PERSONELİ

  4. Arınç: Hükümet düğmeye bastı
Arınç: Hükümet düğmeye bastı

Arınç: Hükümet düğmeye bastı

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısına ilişkin açıklamalarda bulundu.

A+A-

Arınç toplantıya ilişkin şunları söyledi:

Fikri Mülkiyet kanun tasarısı, elektronik ticaret, perakende işletmeler kanunu, tahkim konusu, CMK'da yapılacak değişiklikler, yargının özlük hakları ile ilgili tasarı ve Yüksek öğretim personel kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin tasarılar ele alınmıştır. 

İKİ BAKANDAN ŞİDDET OLAYLARIYLA İLGİLİ RAPOR

Öncelikli konulardan biri de son dönemlerde yaşanan şiddet olayları olmuştur.. İçişleri Bakanlığı başkanlığında bir İzleme Kurulu oluşturulmuştur. Adalet Bakanı ve İçişleri Bakanları güvenlik kuvvetlerinin karşılaştığı olumsuzluklar bir rapor halinde bakanlar kuruluna sunulmuştur.

haber-video-003.jpg

KAPSAMLI BİR GÜVENLİK REFORMU 

Güvenlik Kuvvetleri'ne verilen bir takım yetkiler bulunmaktadır. Ancak bu farklı kurumların insiyatifinde bulunmaktadır. Kapsamlı bir iç güvenlik reformunun hazırlanması için çalışma yapılması ihtiyacı ortaya çıktı.

4 askeri personolin şehit olduğu askeri helikopterin düşmesiyle ilgili takibat başlatıldı.  Sivas'ta Çevik Kuvvet polisinin şehit olduğu trafik kazasından dolayı şehitlere Allah'tan rahmet yaralılara geçmiş olsun diliyorum.

GAZETECİLERİN SORULARINA CEVAP

Okullar ve kamu binalarına yapılan saldırılara ilişkin bir soruya Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre 6'sında başlayan olaylarda çok acı yaşanmıştır. Canavarca his saikiyle yapılan eyleme idam cezası veriliyordu. Bugün, çatılardan atılan, sakallı diye öldürülen insanımız bulunmaktadır. 

ADETA HEDEFE DAYALI VAHŞET GERÇEKLEŞTİRİLDİ

6 Ekim'de HDP Genel Merkezi'nden 'halklarımıza sokağa çıkma' çağrısı yapılmıştır. 6 Ekim'den 11 Ekim'e kadar 20 ilde şiddet içeren olaylar meydana gelmiştir. Kamu karaçları ve işyerleri tahrip oldu. Olaylarda vahşet ön plandadır. Kamu malları ve şahıslara ait işyerleri talan edilmiştir. AK Parti ve HÜDAPAR binaları yakılmıştır. 

Olaylarla ilgili 8'i yabancı 1454 kişi gözaltına alınmıştır. 
Bu olayda organize bir hareket yapıldığı, kimin nereye gideceği, kimin nerede olduğuna ilişkin adrese dayalı şiddet yapılmıştır.

İNCİRLİK'İN KULLANILMASINA İLİŞKİN İDDİALARA CEVAP

ABD'nin İncirlik hava sahası ve İHA'ların kullanılmasına ilişkin izin konusunda birileri kendi kamuoyuna farklı mesaj vermek istemiş olabilir ya da kendi temennisini dile getirmiş olabilir. 
Türkiye IŞİD karşıtı koalisyonda görev almaktadır. Ancak İncirlik'le ilgili yeni bir karar yoktur. Sadece Eğit -Donat konusunda mutabakat vardır. 

ŞİDDET OLAYLARINDA HDP'Lİ BELEDİYELERİN TAVRINA DİKKAT

Kamu binaları ve özel sektör teşekküllerine yapılan her türlü zarar Maliye Bakanlığı ve Valilikler bünyesinde çalışmalar yapılacaktır. Bununla birlikte bu zararların tazminine ilişkin atılacak adımlar da bulunmaktadır. Sivil şahısların zararlar derhal yerine getirilecektir.  Malesef HDP'li belediyeler yangına müdahale için itfaiye araçlarını vermemişlerdir.  Yolları da taşlar ve barikatlarla kapatılmıştır. Can güvenliği bahane gösterilerek şöförler uzaklaştırılmış bu tavırlar kayıt altına alınmıştır.
Polis ve askerin yetkilerine ilişkin düzenlemelerde AB ve ABD'de yapılan uygulamalar yakından incelenmektedir. Özgürlük ve hukuk esas alınacaktır. Ancak terörle mücadelede hukuka öncelik verilecektir. 

TÜRKİYE'NİN DEDİĞİ NOKTAYA YENİ GELDİLER

Suriyeli muhaliflerin eğit donat konusu bizim için yeni bir unsur değil, Türkiye bu konuda haklı çıkmıştır. Suriye'de ılımlı muhalefetin yetersiz kalması yüzünden  radikal unsurlar sahayı doldurdular. Ilımlı muhalefet güçlü olsaydı bugün bu acılar yaşanmazdı. Bugün batılı ülkeler Türkiye'nin haklı olduğunu kabul ediyorlar ve bu konuda Türkiye'de nasıl yapılacağına ilişkin görüşmeler yapılıyor. Ancak bu konuda sadece Suriyelilerin eğitilebileceği bir ortamı ortaya çıkarmak istiyoruz. Ancak henüz yer konusu kesinleşmiş değil.

Barzani'nin bugünkü açıklamalarını olumlu buluyorum. Türkiye'nin durumu ve yardımlarına ilişkin sözleri yerindedir. 

HSYK seçimlerine yargıçlar katılmıştır. Yüksek Seçim Kurulu kesin olmayan seçim sonuçlarını açıkladı. Yargıçlara yakışır ağır başlılıkla bir seçim yapılmıştır. Yargıda Birlik Platformu'nun adli yargıda tam liste olarak seçimi kazanmıştır. 

Kaynak: Haber7

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.