1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KAMU PERSONELİ

  4. EGM'den geç gelen trafik cezaları açıklaması
EGM'den geç gelen trafik cezaları açıklaması

EGM'den geç gelen trafik cezaları açıklaması

Emniyet Genel Müdürlüğü, toplu halde gönderildikten sonra yönetmelik maddesi dayanak gösterilerek iptal edilen trafik cezaları hakkında, kanun yararına bozulması talebinde bulunulacağını bildirdi.

A+A-

Bazı basın-yayın organlarında, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün gönderdiği trafik cezalarına ilişkin "Trafik Cezasına Süre İptali", "Geç Gelen Cezalara İptal Yolu" başlıklarıyla yayınlanan haberlerle ilgili olarak aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.

5326 sayılı Kabahatler Kanunu kapsamında düzenlenen trafik para ceza tutanakları ile ilgili aynı kanunun 20'nci maddesind...e "İdari para cezasını gerektiren fiilin işlendiği tarihi takip eden takvim yılının son günü bitimine kadar idari para cezası verilerek tebliğ edilmediği takdirde idari yaptırım kararı verilemez, verilmiş olanlar düşer" hükmü ile tebligat zamanaşımı açıkça düzenlenmiştir.

Diğer taraftan, Karayolları Trafik Kanunu Hükümleri kapsamında hazırlanan ve EGM'nün bir iç düzenlemesi olan Yönetmelik maddesinde "tutanağın tebligat işlemlerine ihlalin tespit edildiği tarihten itibaren on iş günü içinde başlanarak,... posta yoluyla tebligat yapılır" hükmü bulunmaktadır. Bu hüküm, kabahat suçunu ve suçun cezasını ortadan kaldıran, kural ihlali yapana hak kazandıracak bir düzenleme olmayıp, sadece idarenin işlemlerini düzenleyici bir nitelik taşımaktadır.

Bu nedenle, yönetmelik maddesi dayanak gösterilerek iptal edilen trafik cezaları hakkında, Ceza Muhakemesi Kanunu 309. Maddesi kapsamında kanun yararına bozulması talebinde bulunulacaktır.

Her yıl on binlerce vatandaşımızı kaybettiğimiz trafik kazalarının önlenmesi amacıyla kural ihlali yapan sürücüleri trafik kurallarına uymaya davet eder şimdiden kazasız bayramlar temenni ederiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

http://www.memurlar.net

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.