1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KAMU PERSONELİ

  4. Genelkurmay üç siteyi takibe aldı
Genelkurmay üç siteyi takibe aldı

Genelkurmay üç siteyi takibe aldı

Genelkurmay Başkanlığı'nın, askerlerin yasal olmayan yollardan elde edilmiş olan özel hayatın gizliliğini de ihlal eden paşakeyfi.net, tskkulis, gatakulis gibi internet sitelerindeki iddiaları incelemek için bir süre önce ayrı bir birim kurduğu öğrenildi.

A+A-

Levent İÇGEN

Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı bünyesinde oluşturulan birimin, Googlee, Facebook, Twiter, Youtobe gibi sosyal medya üzerinden TSK personeli hakkında düzenli olarak özel hayatları hakkında bilgi veren hesaplardaki iddiaları inceleyerek, doğru olup olmadığını araştırdığı bildirildi. Bu sitelerde, askelerin özel hayatlarından birlik içerisindeki tutumlarına ve aile hayatlarına kadar iddialar paylaşılıyor. Ayrıca e-posta yoluyla da Karargah'a, hedef alınmış askerlerin özel hayatına ilişkin fotoğraf ve belgelerin de gönderildiği, incelemelerde bu maillerin de dikkate alındığı öğrenildi.

ASKERLER TEPKİLİ

Bu tür sitelerde yer alan bazı iddialar nedeniyle sorgulanan bazı personelin, bağlı bulunduğu komutanlığa dilekçe vererek, bu tür sitelere itibar edilmemesini istediği belirtildi.

Sitelerdeki iddiaların doğruluğunun ıspatlanması halinde TSK'dan ayırma ve o personelin ilişiğinin kesilmesinde etkili olduğu öğrenildi.

Askerin son yıllarda sosyal medyada kendi personeliyle ilgili ciddi iddialara yer veren bu sitelerden rahatsız olduğu daha önce de bu sitelerin önüne geçmek için girişimde bulunduğu öğrenildi.

Sitelerde yer alan iddiların çok ciddi olması durumunda, gerekli incelemeler yapıldıktan sonra personelin soruşturulduğu, sitelerde geçen her iddianın incelemeye değer bulunmadığı bildirildi.

Yurt dışından yayın yapan bu sitelerde, zaman zaman çok çeşitli iddialar yer alıyor. Üst rütbeli komutanların birliklerindeki uygulamalarından, askerlerin özel hayatlarına kadar ve yolsuzluk iddialarına kadar birçok şeye sitelerde yer veriliyor. İsim, fotoğraf ve video görüntülerine de yer verilen sitelerde, evli askerlerin yasak aşk telefon dinlemeleri de ifşa ediliyor. Sözkonusu sitelerde yer alan bazı iddiaların ise tamamiyle asılsız olduğu ifade ediliyor.

GAYRİ AHLAKİ İLİŞKİ İLİŞİK KESME SEBEBİ

Genelkurmay Başkanlığı, disiplinsizlik ve gayri ahlaki ilişki gerekçesiyle dönem dönem bazı personelin TSK'dan ilişiğini kesiyor. Bu ayki personel verilerine göre TSK'dan 96 subay daha ayrılmıştı. İlişik kesilen subaylar arasında kendi isteğiyle ayrılan ve emeklilik başvurusunda bulunanların da bulunuyor. Bu ayki ilişik kesilen personel arasında İzmir ve İstanbul'da görülen casusluk davalarında yargılanan bazı muvazzaf askerlerin olması da dikkat çekmişti.

İlişik kesmeler, TSK Personel Kanunu ve Subay Sicil Yönetmeliği'ne aykırı davranış/faaliyetler içinde bulunmak gerekçesiyle gerçekleşiyor. Bu gerekçelerden bazılarını ise pornografik içerikli film çevirmek, gayri ahlaki ilişkiler, fuhuş ve kumarın da içinde olduğu maddeler oluşturuyor. TSK'dan son iki ayda ayrılan subay sayısının ise 294 olması dikkat çekiyor.

Son olarak 31/1/2013 tarihli ve 6413 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanunu'nun, yönetmeliği de hazırlanmıştı. TSK Yüksek Disiplin Kurulları Yönetmeliği, Resmi Gazete'de geçtiğimiz günlerde yayımlanarak yürürlüğe girmişti. TSK'da başta general ve amiraller olmak üzere tüm askeri personelin kaderini en üst disiplin amiri konumunda bulunan Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel belirleyecek. Disiplin mahkemeleri yerini disiplin kuruluna bırakıyor. Buna göre Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'nda, general/amiraller için yüksek disiplin kurulu oluşturulacak. Genelkurmay Başkanı, kendisine ulaşan bilgi ve belgelere dayanarak veya yaptırdığı bir disiplin soruşturması sonucuna göre hakkında TSK'dan ayırma cezası verilmesine kanaat getirdiği personeli doğrudan yetkili yüksek disiplin kuruluna sevk edebilecek. Aşırı derecede borçlanma ve borçlarını ödeyememe, ahlaki zayıflık, ideolojik veya siyasi amaçlı faaliyetlere karışmak, iffetsiz kimseyle evlenmek veya yaşamak, başta eşcinsel ilişki olmak üzere gayri tabii mukarenette bulunmak, TSK'dan ayırma sebebi sayılacak.

Vatan

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.