MEB, yetkili sendikanın 13 talebini değerlendirmeye aldı

MEB, yetkili sendikanın 13 talebini değerlendirmeye aldı

Eğitim-Bir-Sen olarak, Millî Eğitim Bakanlığı ile Kurum İdari Kurulu (KİK) Ekim 2020 toplantısında on üç konuda çalışma yapılması için mutabakat sağladık.

Eğitim-Bir-Sen olarak, Millî Eğitim Bakanlığı ile Kurum İdari Kurulu (KİK) Ekim 2020 toplantısında on üç konuda çalışma yapılması için mutabakat sağladık. Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, Personel Genel Müdürü Ömer İnan, Ortaöğretim Genel Müdürü Cengiz Mete ve Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Latif Selvi, Genel Başkan Yardımcısı Hasan Yalçın Yayla, Hukuk Müşaviri Av. Harun Kale’nin imzaladığı Çalışma Raporu’nda yer alan konular şunlar:

-Zorunlu eğitim kapsamı dışında kalan okul öncesi öğrenci sayılarının Kovid-19 salgını sebebiyle olağan dışı bir şekilde azalması nedeniyle okul öncesi öğretmenleri, norm kadro güncellemeleri sürecinde kapsam dışında bırakılmalıdır.

-Öğretmenlerin il içi yer değişikliği taleplerinin, tercihleri itibarıyla hizmet puanı üstünlüğüne göre sıraya konularak norm açığı oluştukça bu sıraya göre karşılanması konusunda Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nde düzenleme yapılmalıdır.

-Mazeret veya engellilik durumuna bağlı il içi yer değişikliği talepleri karşılanamayan öğretmenlerin, mazeretlerinin bulunduğu ilçeye doğrudan ulaşım imkânı bulunan il içinde bir başka ilçeye veya mazeretinin bulunduğu ilçeye makul bir mesafesi bulunan bir başka ilçeye, ilçe millî eğitim müdürlüğü emrine atamalarının yapılması konusunda düzenleme yapılmalıdır.

-İkili öğretim yapılan okullarda görev yapanlar başta olmak üzere, günlük ve haftalık çalışma süresinin üzerinde çalışma yapan hizmetlilerden yeterli personel bulunmaması sebebiyle fazla çalışma karşılığı izin verilmeyenlere, bu fazla çalışmaları karşılığında izin verilmesi konusunda genel bir açıklama yapılmalıdır.

-Şube müdürlerinin bölge hizmetine bağlı yer değişikliği sürecinde, aile birliği ve sağlık durumuna bağlı mazeretlerinin dikkate alınarak Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik’e uygun olarak somut, net ve objektif mazeret kriterleri çerçevesinde mazeretleri doğrultusunda işlem tesis edilmesi konusunda düzenleme yapılmalıdır.

-Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde, sağlık mazeretlerinin devam ettiğini her yıl Bakanlıkça belirlenen dönemlerde belgelendirme yükümlülüğü bulunan öğretmenler yönünden, Kovid-19 salgınıyla mücadele çerçevesinde sağlık kuruluşlarının acil durumlar haricinde rutin faaliyetleri askıya alması nedeniyle sağlık mazeretini belgelendirme yükümlülüğünün geçici olarak aranmaması veya ileriki bir tarihe ertelenmesi yönünde açıklama yapılmalıdır.

-652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin geçici 11. maddesine göre atanan öğretmenlerin, 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında faaliyet gösteren dershaneler ile öğrenci etüt eğitim merkezlerinde öğretmen, uzman öğretici veya diğer unvanlarda geçirdikleri süreler, hizmet puanlarının hesaplanmasında değerlendirilmelidir.

-Proje okullarında yönetici olarak görev yapmakta olanlardan dört veya sekiz yıllık görev süresi sona erecek olan yöneticilere, Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde diğer eğitim kurumlarına ilk defa görevlendirme için başvuru hakkı tanınmalıdır.

-Millî Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında açılan kurs merkezlerinde görev yapacak memur ve hizmetli personel yönünden, sayı sınırlaması olmaksızın görevlendirme yapılabilmesi sağlanmalıdır.

-Eğitim kademelerinin tümü itibarıyla yüz yüze ve uzaktan eğitimin birlikte yürütüleceği açık olduğundan, eğitim kurumları yöneticileri ve öğretmenlerin artan iş yükü ve karşı karşıya kaldıkları sağlık riski göz önüne alınarak yönetici ve öğretmenlerin filyasyon ve denetim ekiplerinde görevlendirilmemeleri sağlanmalıdır.

-Kovid-19 tanısı veya temaslısı olmasına bağlı olarak karantina altına alınanların, istekleri dâhilinde karantina süresi boyunca üzerlerindeki ders ve ek ders görevlerini uzaktan eğitim yoluyla sürdürebilmelerine imkân sağlanmalıdır.

-Öğretmenevlerinde sunulan yemek hizmetinden öğretmenlerin indirimli olarak yararlanabilmeleri yönünde düzenleme yapılmalıdır.

-İş sağlığı ve güvenliği ile sosyal güvenlik mevzuatı çerçevesinde eğitim kurumu yöneticilerinin işveren vekili/işveren olarak sorumlu tutulmamaları, bildirim yükümlülüklerinin esnetilmesi yönünde düzenleme yapılmalıdır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.