Yeni bakanlar listesi kurulda kimler var?

Yeni bakanlar listesi kurulda kimler var?

Yeni bakanlar listesi hazır. Yeni Bakanlar Kurulu listesinde kim var kim yok sorusunun yanıtı için geri sayım başladı. Davutoğlu'nun hazırladığı yeni bakanlar listesinde hem tanıdık isimler hem de büyük sürprizler yer alacak.

Yeni hükümet ve yeni Bakanlar Kurulu için meraklı bekleyiş sona eriyor.

Ankara kulislerinde konuşulanlara göre Ahmet Davutoğlu yeni Bakanlar Kurulu listesini hazırladı. Bu akşam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan hükümet kurma görevini alacak olan Davutoğlu'nun yeni bakanlar kurulu listesinde sürpriz isimlerin yer alması bekleniyor. 

Peki yeni Bakanlar Kurulu listesinde kim var kim yok? İşte kulislerden sızan en son bilgilere göre yeni bakanların isimleri...

YENİ HÜKÜMET 2002 RUHUNA GERİ DÖNÜŞ

Yeni kabineye yönelik en son kulis bilgisi Star gazetesi yazarı Mustafa Kartoğlu'ndan geldi. Kartoğlu bugünkü köşesinde yeni kabinenin şifrelerini yazdı. Yeni Bakanlar Kurulu'nun '2002'deki ruhu' yansıtan isimlerden oluşacağını yazan Kartoğlu'na göre, yeni kabinede AK Parti'nin ağabeyleri ağırlıklı olarak yer alacak. Kartoğlu şunları yazdı:

                                                            "...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bu akşam yeni hükümeti kurma görevini alacak olan Ahmet Davutoğlu'nun yeni kabine listesini yarın açıklaması bekleniyor.

Kabinenin omurgasını, AK Parti'ye ve Türkiye'ye bugüne kadar'kazandıran' ekip oluşturacak.  Bu omurganın çevresinde ikinci halkayı 'iki ve üç dönemlik'milletvekilleri, üçüncü halkayı da'yeniler' oluşturacak.

Ekonomi çevreleri, en çok ekonomi yönetiminde 'kimlerin' olacağını merak ediyor. Ancak hükümetin önceliği kişilerden çok'politikalar'.  Ekonomi politikalarında artık 'finans yönetimi' ile birlikte 'yüksek katma değerli üretim, istihdam ve adil gelir paylaşımı'nın da öncelik olduğu bir döneme giriyoruz.

YENİ BAKANLARIN İSİMLERİ YARIN AÇIKLANACAK

Kartoğlu'nun aktardığı bilgilere göre, bu akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan hükümet kurma görevini alacak olan Davutoğlu, yeni bakanlar listesindeki isimleri yarın açıklayacak. 

YENİ KABİNEDE İLK KEZ İKİ KADIN BAKAN OLACAK

Yeni kabineye ilişkin kulis bilgileri daha önce Yeni Şafak'taki köşesine taşıyan Abdülkadir Selvi de 'iki kadın bakan geliyor' diye yazmıştı.

Şimdiye kadar kabinelerde hep tek kadın bakan yer alıyordu. Ancak bu kez Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı dışında da bir bakanlık koltuğuna kadının oturması bekleniyor. 

BAŞÖRTÜLÜ BAKAN OLACAK MI?

Kadın bakanlarla ilgili bir diğer kulis ise kadın bakanlardan birinin'başörtülü' olacağı yönünde. Seçim hükümetinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı görevini yürüten Ayşen Gürcan'ın ardından kabine giren başörtülü isim 'seçilmiş ilk başörtülü bakan' olma niteliğini kazanacak. 

Ayşe Keşir kimdir yeni bakanlar kurulu listesi AK Parti Düzce Milletvekili Ayşe Keşir

BAŞÖRTÜLÜ KADIN BAKAN KİM OLACAK?

Kulislerde başörtülü kadın bakan olarak adı öne çıkan isim Ayşe Keşir. AK Parti Düzce Milletvekili Ayşe Keşir aynı zamanda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın kurucu isimleri arasında yer alıyor. Keşir bir süredir bakan danışmanlığı görevini de yürütüyordu. 

EKONOMİDEN SORUMLU İSİM KİM OLACAK BABACAN MI BAŞKA BİR İSİM Mİ?

Yeni kabinenin en çok merak edilen isimlerinin başında kuşkusuz Ali Babacan geliyor. Babacan'ın yeniden ekonomiden sorumlu olup olmayacağı da merak konusu. Ancak AK Parti kulislerinden sızan bilgilere göre, Ahmet Davutoğlu'nun yeni kabinede ekonomi yönetiminde 'büyük sürpriz' yapması bekleniyor. Davutoğlu'nun yeni hükümette ekonomiden sorumlu bir isim yerine bir kurul kuracağı yönünde bilgilerde kulislerin ana gündem maddesi. 

Yeni Bakanlar Kurulu listesi Ali Babacan görevi 7 Haziran'da 3 dönem kuralına takılan Ali Babacan, 1 Kasım'da yeniden milletvekili seçildi

YENİ BAŞBAKAN YARDIMCILARI KİM OLACAK?

Yeni kabinenin Başbakan Yardımcılığı görevleri için öne çıkan 4 isim var. Bunlar Cemil Çiçek, Ali Babacan, Yalçın Akdoğan ve Numan Kurtulmuş. Kulislerde bu üç isimden birinin bir başka göreve kaydırılarakBinali Yıldırım’ın da başbakan yardımcılığına getirilebileceği konuşuluyor.

Davutoğlu ile yakın mesai yapan Cevdet Yılmaz, Lütfi Elvan ve Efkan Ala’nın Bakanlar Kurulu’nda yer bulacağına kesin gözüyle bakılıyor. MYK üyesi Bekir Bozdağ’ın Adalet Bakanlığı’na, Faruk Çelik’in Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na Taner Yıldız’ın, Mehdi Eker’in Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na dönebileceği konuşuluyor.

Yeni bakanlar listesi kurulda tuğrul türkeş var mı AK Parti Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş

TUĞRUL TÜRKEŞ BAKANLIK KURULU'NDA YER ALACAK MI?

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş’in ise bir başka bakanlık koltuğuna kaydırılması gündemde. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na Nurettin Canikli’nin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ise Hayati Yazıcı’nın adı geçiyor.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.