1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Avcı: Öğretmenin Yerini Hiçbir Şey Alamaz!
Avcı: Öğretmenin Yerini Hiçbir Şey Alamaz!

Avcı: Öğretmenin Yerini Hiçbir Şey Alamaz!

Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Türk Eğitim Derneği (TED) tarafından Ankara Koleji´nde düzenlenen “Türkiye´nin Geleceğine İnanıyoruz: Geleceği Okuyoruz“ konulu TED 4. Uluslararası Eğitim Forumu´na katıldı.

A+A-

Bakan Avcı, forumda yaptığı konuşmada, gelecek ile eğitim arasında sıkı bir bağın olduğunu dile getirerek şunları söyledi:

"Geleceği eğitimcilerin kuracağı, hep söylenen bir gerçektir. Bu, aslında bir gerçeğin ifadesi ve biz eğitimciler, bize yüklenen bu ´geleceğin mimarları´ sorumluluğundan da doğrusu biraz ürkmüyor değiliz. 

Bütün dünyada sanayi devrimiyle şekillenen bir eğitim anlayışının 20. yüzyıl sonuna kadar geçerli olduğunu aktaran Bakan Avcı, bilgisayar teknolojisinin ilerlemesiyle hayatın bütün alanlarında köklü değişiklikler başladığını aktardı. 

Hayatın bütün alanlarının dijital devrimin etkisiyle adeta mutasyona uğradığını, iletişim araçlarının olağanüstü çeşitlendiğini, iletişim biçimlerinin değiştiğini anlatan Bakan Avcı, şöyle devam etti:

"Bilgi kaynakları arttı, bilgiye ulaşmak hem kolaylaştı hem yaygınlaştı hem de ucuzladı. Bu alanda, bilgi sahasında okulun, kitabın ve öğretmenlerin biricikliği sona erdi. Eğitim kurumları, eğitimciler kendileri dışındaki bilgi kaynaklarıyla rekabet etmek zorunda kaldılar. Kabul edelim ki bu değişim fırtınasına çok da hazırlıklı yakalanmadılar. Medya ve internet üzerinden gelişen bir kültürün tesiri altında büyüyen çocuklar için onların okula gelmelerini anlamlı kılacak tedbirleri almak, okulları daha cazip, daha yaşanır hale getirmek, onların dünyasını da kuşatacak yöntemleri geliştirmek için biraz daha elimizi çabuk tutmamız gerekiyor ancak bilgisayarlar, eğitimcilerin şaşkınlıklarını üzerlerinden atmalarını beklemeden dünyayı değiştirmeye devam etti, ediyor. Geleceğin sadece eğitimciler tarafından şekillendirileceğini artık o kadar kolay söyleyemiyoruz. Eğitimcilerin bilgisayarların yaşattığı eğitim dalgası karşısında edilgen kaldıklarını, uyum sağlamaktan, ayak uydurmaktan başka çıkar yol bulamadıklarını efendice kabul etmeliyiz."

 

FATİH Projesi dünyaya model oldu

Teknolojinin eğitime uyarlanması konusunda ne yapacağına ve nasıl yapacağına, eldeki verilere ve bugünkü bakışlara göre karar vermiş bir ülkenin Millî Eğitim Bakanı olduğuna işaret eden Bakan Avcı, bu doğrultuda FATİH Projesi´nin bir örnek teşkil ettiğini dile getirdi. 

FATİH Projesi´nin önemini anlatan Bakan Avcı, şöyle konuştu:

"FATİH, eğitim teknolojisi alanında dünyanın en başarılı projesidir. Bugün itibarıyla gerçekleşme oranı da yüzde 70 düzeyindedir. Burada, okullarımızda kurulumu tamamlanan yaklaşık 430 bin etkileşimli tahtadan, fiber optik internete erişim imkanı kazanan bir o kadar derslikten ve eğitim ortamından söz ediyorum. Bu rakamlara 5 yılda ulaştık, önümüzdeki 3 yıl içinde de bütünüyle bu alt yapıyı tamamlamayı planlıyoruz. FATİH, artık bir model olmuştur ve dünyada büyük bir ilgiyle takip edilmektedir." 

Bakan Avcı, FATİH Projesi´ni güçlü ve devamlı kılan en önemli unsurun da Eğitim Bilişim Ağı (EBA) olduğunu belirterek EBA´nın 12 milyona yakın kayıtlı üye sayısı, yaklaşık 1 milyon içeriği sunabilme yeteneğiyle dünyada benzeri olmayan bir eğitim destek sistemi olduğunu ifade etti.

 

Öğretmen-öğrenci münasebetinin yerini hiçbir şey alamaz

Öğretmen ve öğrenci münasebetinin ve etkileşiminin yerini hiçbir şeyin ikame edemeyeceğine dikkati çeken Bakan Avcı, eğitimin bütün aşamalarını teknolojiye yıkmak gibi bir politikanın eğitime dahil edilemeyeceğini bildirdi. 

"Millî Eğitim Bakanlığı olarak FATİH Projesi ve EBA ile bugünün gereklerini yerine getirirken yakın gelecekte hangi nitelikte zorluklarla ve zorunluluklarla karşılaşacağımıza dair öngörülerimizi yapmaya çalışıyoruz" diyen Bakan Avcı, yeniliklerin geliştirilmesi, takip edilmesi yönünde de bir sistem yürüttüklerini ve geleceğe ilişkin tüm görüşleri takip ettiklerini vurguladı. 

 

Bakan Avcı´dan 2 sorulu test

Konuşmasının bu bölümüne kadar Millî Eğitim Bakanı olarak hitap ettiğini ancak bundan sonra katılımcı olarak konuşmasını sürdüreceğini ifade eden Bakan Avcı, öğretmenin önemini anlatan, kendisinin geliştirdiği iki sorudan oluşan küçük bir testten bahsetti. Katılımcılara ilkokula başladıklarında Millî Eğitim Bakanı´nın kim olduğunu soran Bakan Avcı, bu soruya bugüne kadar kimsenin doğru bir yanıt vermediğini belirtti. 

İkinci soruyu ise herkesin rahatlıkla bildiğini söyleyen Bakan Avcı, katılımcılara ilkokula başladıklarındaki öğretmenin kim olduğunu sordu. Bakanların unutulabildiğinin ama öğretmenlerin hiçbir zaman unutulmadığının altını çizen Avcı, "Öğretmen yetiştirme konusunda, eğitimin topyekün yeni mimarisi doğrultusunda yeni düzenlemeler yapmamız gerekiyor. Bununla ilgili olarak bir öğretmen akademisi çalışmamız var. Ona da inşallah böyle sivil toplumla ilgili bütün paydaşların katılımıyla düzenleyeceğimiz çalıştaylarda tartıştıktan sonra son şeklini vermeyi planlıyoruz" diye konuştu. 

 

Bakan Avcı, Diyarbakırlı öğrencinin TED´e kaydını istedi

TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, konuşmasının sonunda Bakan Avcı´ya TED meşalesini verdi. 

"Şu anda Yeşilçam filmlerini aratmayacak bir anı yaşıyorum" diyen Bakan Avcı, kendisine 2016-2017 öğretim yılında başarılı ancak maddi olanakları kısıtlı bir öğrenci için meşale takdim edildiğini belirtti. Bakan Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dün ben Diyarbakır´daydım, bir kadın önüme geçti ve bana bir not verdi. İsmini vermeden okuyacağım, ´Sayın Nabi Avcı, Diyarbakır´a son geldiğinizde kızım Erdoğan´a çiçek vermek istemişti, sizin sayenizde Erdoğan´ın yanına gidebilmişti. Sayın Bakanım, o günden bugüne sizin isminiz bizim evde pamuk dede, siz bizim pamuk dedemizsiniz. Sayın Bakanım, kızım şimdi 9 yaşında, inşallah 5. sınıfa geçecek. Başarılı bir çocuk. Kızımın kaydını TED Koleji´ne almak istiyoruz. Ne olur kızım için yardım edin, kızımı TED Koleji´ne alsınlar. Ellerinizden öpüyorum.´ Ben de bu notu özellikle yanıma aldım ki Selçuk Bey´e, ´Burs imkânlarımız nedir, ne yapabiliriz, bu çocuğumuz için bir şey yapabilir miyiz´ diye. Demek ki bazen hayat sanatı da solluyor. ´Sanat, hayatı taklit eder´ derler, evet bugün öyle oldu. Bu arada Yeşilçam´a selam gönderiyorum."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.