1. HABERLER

  2. SORU-CEVAP

  3. Eşi kamu personeli olmayan sözleşmeli personelin(4/B), eş durumu tayini mümkün müdür?
Eşi kamu personeli olmayan sözleşmeli personelin(4/B), eş durumu tayini mümkün müdür?

Eşi kamu personeli olmayan sözleşmeli personelin(4/B), eş durumu tayini mümkün müdür?

Eşi kamu personeli olmayan sözleşmeli personelin(4/B), eş durumu tayini mümkün müdür?

A+A-

Soru

Merhaba Eşim; Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Sözleşmeli Pozisyonlarına Yerleştirme İşlemleri (KPSS-2016/7) ile Tablo 1B de yer alan, Ücretleri Kurumların Döner Sermaye Gelirlerinden Karşılanmak Suretiyle 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B Maddesine Göre Atama Yapılacak Sözleşmeli Pozisyonlar (Ortaöğretim Mezunları İçin) kapsamında İstanbul Sağlık Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesine EBE olarak atandı.

Ben 8 yıldır başka bir ilde özel sektörde çalışıyorum. Yaklaşık son 3 yıldır aynı firma üzerinden SGK primim ödenmektedir. Eş durumundan tayini hakkında bilgi almak istiyorum. Eşim sözleşmeli personel ve bende özel sektörde çalıştığım için eş durumundan tayin hakkı var mıdır? Varsa atandığı kurumda minumum ne kadar çalışması gerekiyor . İlginiz ve cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Cevap

657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 4. maddesinin B bendinde sözleşmeli personel istihdamı düzenlenmiş olup, anılan Maddenin ikinci fıkrası hükmü uyarınca 06.06.1978 Tarih ve 7/15754 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı kararlaştırılan "Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar" yürürlüğe konulmuştur.

Esaslarının "Kurum içi yer değişikliği" başlıklı ek 3. maddesinde "Sözleşmeli personelin kurumlar arası yer değişikliği yapılamaz.

Sözleşmeli personelin kurum içi yer değişikliği ise aşağıdaki hallerde Kurumca gerçekleştirilebilir.

a) Kurumun hizmet icapları dikkate alınarak, aynı unvan ve hizmet niteliklerini haiz sözleşmeli personelin kurum içi karşılıklı yer değiştirme talepleri, pozisyonunun vizeli olduğu birimde fiilen en az bir yıl çalışmış olmaları şartıyla yerine getirilebilir.

b) Personelin eş durumuna bağlı kurum içi yer değişikliği talebi; vizeli olduğu birimde fiilen en az bir yıl çalışmış olması, geçiş yapacağı hizmet biriminde aynı unvan ve niteliği haiz boş pozisyon bulunması ve kamu personeli olan eşin, kurum içi görev yeri değişikliği mümkün olmayan veya mevzuatı uyarınca zorunlu yer değiştirmeye tabi tutulan bir görevde bulunması kaydıyla yerine getirilebilir.

c) Sağlık sebebine bağlı kurum içi yer değişikliği talebi; mazeret süresince geçerli olmak üzere, personelin geçiş yapacağı hizmet biriminde aynı unvan ve niteliği haiz boş pozisyon bulunması, pozisyonunun bulunduğu ildeki Devlet ve üniversite hastanesinde kendisi, eşi ve çocukları ile mevzuat uyarınca bakmakla yükümlü olduğu ana ve babasının hastalığının tedavisinin mümkün olmadığına ilişkin sağlık kurulu raporunu kuruma ibraz etmesi halinde yerine getirilebilir. Sağlık mazeretinin sona ermesi durumunda, eski pozisyonun bulunduğu il sınırları içerisindeki aynı unvan ve niteliği haiz boş pozisyona yeniden atama yapılır.

ç) Aynı unvan ve niteliği haiz boş pozisyon bulunması halinde, eşi şehit olan personelin kurum içi yer değişiklik talebi, bir defaya mahsus olmak üzere yerine getirilir.

d) Pozisyonunun bulunduğu yerde, kendisinin, eşinin veya bakmakla yükümlü olduğu çocuklarının can güvenliğinin tehlikeye düştüğü adli veya mülki makamlarca belgelendirilen personel ile eşi vefat eden personelin kurum içi yer değişikliği talebi; geçiş yapacağı birimde aynı unvan ve niteliğe haiz boş pozisyon bulunması kaydıyla kurumun hizmet gerekleri dikkate alınarak yerine getirilebilir.

e) Kamu idareleri adına vizeli boş pozisyonlara sözleşmeli personel alımı yapılmadan önce yılda bir kez, pozisyonun vizeli olduğu ilde en az üç yıl hizmet süresi bulunan personelin geçiş yapmak istediği birimde aynı unvan ve niteliğe haiz boş pozisyona kurum içi yer değişikliği talebi, ilgili idarece hizmet gereklerine göre belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde yerine getirilebilir. İdareler, il gruplarından oluşan görev bölgeleri ve bu bölgeler için üç yıldan başlamak üzere farklı hizmet süreleri belirleyebilir." düzenlemesi yapılmıştır.

4/B sözleşmeli personelin eş durumundan yer değişikliği yapılabilmeleri Esasların ek 3 üncü maddesinin b bendi uyarınca;

1-Vizeli olduğu birimde fiilen en az bir yıl çalışmış olması,

2- Geçiş yapacağı hizmet biriminde aynı unvan ve niteliği haiz boş pozisyon bulunması,

3-Kamu personeli olan eşin, kurum içi görev yeri değişikliği mümkün olmayan veya mevzuatı uyarınca zorunlu yer değiştirmeye tabi tutulan bir görevde bulunması,

gerekmektedir.

Sonuç olarak, eşi kamu personeli olmayan sözleşmeli personelin (4/B), eş durumuna bağlı kurum içi yer değişikliği yapamayacağını düşünüyoruz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.